• SZKOŁA PATRIOTÓW

• To patriotyczne przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach  i postaciach z historii kraju i regionu.

IV LO im. H. C. Hoovera przystąpiło do projektu edukacyjnego Szkoła Patriotów organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Ma on na celu upamiętniać historyczną przeszłość oraz pielęgnować tradycję poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu wśród społeczności lokalnej. Opieka nad miejscami pamięci wpływa na poczucie tożsamości narodowej, kulturowej, więc tym bardziej pragniemy upowszechniać wiedzę na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem.

Objęliśmy pieczę nad Pomnikiem Powstańców Śląskich upamiętniający mieszkańców Orzegowa poległych w trzech Powstaniach Śląskich, co daje nam jako społeczności szkolnej możliwość stania się częścią większej całości i uczestniczenia w historii nie tylko z pozycji obserwatora. Wzrost świadomości narodowej jest również bardzo istotny w świecie, w którym coraz bardziej tracą na znaczeniu ważne wartości.

Pomnik Powstańców Śląskich upamiętniający orzegowian poległych w trzech Powstaniach Śląskich został wybudowany i uroczyście odsłonięty dnia 2 maja 1937 r. w asyście ówczesnych władz w osobach wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego i naczelnika gminy Orzegów Piotra Tomanka. Usytuowany w centralnej części ówczesnej gminy, tuż obok orzegowskiego ratusza, stanowił dla mieszkańców obecnej dzielnicy monumentalny symbol ich poświęcenia w walce o przywrócenie Orzegowa odrodzonej Rzeczpospolitej. Został zburzony przez Niemców w pierwszych dniach II wojny światowej. Obecnie miejsce to, jest ważnym elementem kształtującym tożsamość młodego pokolenia i wszystkich mieszkańców, gdyż w rocznicę Powstań Śląskich odbywają się tam uroczystości, które organizuje nasza szkoła, jak Dzień Podchorążego, lub uświetnia swoim udziałem, inne imprezy o patriotycznym charakterze, jak np. Święto odzyskania Niepodległości Polski.